Odamızdan Haberler


07
Ardahan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Müdürü Aziz Boz ile Ardahan Çalışma ve İş Kur Müdürü Ahmet SONKAYA odamızı ziyaret etti .
Ziyaret sırasında Ardahan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Müdürü Aziz Boz, SGK yapılandırmaları hakkında önemli bilgiler verdi.
Yeniden yapılandırılan Genel Sağlık Sigortası ve Sosyal Güvelik Kurumu prim borçları için yapılandırma sürelerinin uzatıldığı belirten SGK İl Müdürü Aziz Boz, “7143 Sayılı Kanuna göre SGK’ya sigorta prim borçlarını yapılandırmak için müracaat ettiği halde peşin ödeme veya borç taksitlerini süresinde ödemeyen ve bu nedenle yapılandırmaları bozulanlara 28 Şubat’a kadar ödeme yapmaları durumunda yapılandırma haklarının devam edecek” dedi.
Boz, borçların yapılandırmasıyla kanun gereği uygulanan gecikme zammı ve ceza yerine TÜFE’ye göre güncellenen borcun peşin veya iki ayda bir taksitler halinde ödenebildiğini hatırlattı. İl Müdürü Aziz Boz, yapılandırmanın bozulmasına sebep olan süresinde ödenmemiş taksit/peşin ödeme tutarlarının geç ödeme zammı ile birlikte 28 Şubat’a kadar ödenebileceğinin altını çizdi.
SAĞLIK HİZMETLERİNDEN FAYDALANABİLECEKLER
BağKur sigortalılarının hizmet sürelerini dondurarak veya yapılandırmalarını devam ettirerek sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlayabileceklerini anlatan SGK İl Müdürü Boz, hem Bağ-Kur’un hem de genel sağlık sigortalılarının yapılandırma kapsamına giren borçları dışında 60 günü geçmeyen prim borçlarının da bulunmaması kaydıyla bu tarihe kadar da borcuna bakılmadan tüm sağlık hizmetlerinden yararlanabileceklerini söyledi.
GSS PRİM BORÇLARI DA ŞUBAT SONUNA KADAR ÖDENEBİLECEK
İl Müdürü Boz, ayrıca 2018/Aralık ve 2019/Ocak aylarında ödenecek taksitler ile 31 Aralık 2018 tarihine kadar ödenmesi gereken GSS Prim borçlarının da gecikme zammı ve cezası veya geç ödeme zammı uygulanmaksızın Şubat sonuna kadar ödenebileceğini belirtti. Yapılandırmadan yararlananlara, borçlarından dolayı icra takibi ve haciz işlemleri yapılmayacağını dile getiren İl Müdürü Boz, son olarak yapılandırma haklarını devam ettiren işverenlerin ‘borcu yoktur’ belgesi alarak istihdam teşvikinden yararlanacaklarının altını çizdi.
ATSO üyelerine bu noktada çağrıda bulunan Boz, SGK’da yapılandırması bozulan ve 7143 Sayılı Kanun’a göre SGK’ya sigorta prim borçlarını yapılandırmak için müracaat ettiği halde peşin ödeme veya borç taksitlerini süresinde ödemeyen ATSO üyelerinin il müdürlüğüne gelerek verilen yapılandırmalarını yeniden düzeltmeleri noktasında çağrıda bulundu.
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Çetin DEMİRCİ ‘de Müdürlerimizin bize yaptığı bilgilendirmenin üyelerimize duyurulması için elimizden geleni yapacağını söyledi.

Okunma Sayısı: 455
resim